Znaki drogowe 2015

Kategoria znaków

Znak B-36 Zakaz zatrzymywania się

Kategoria znaków: B - Znaki zakazu

Oznacza zakaz zatrzymywania pojazdu.

Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się" stosuje się w celu wyeliminowania zatrzymania się na tych odcinkach drogi, na których nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu może spowodować pogorszenie płynności ruchu, zmniejszenie przepustowości i wzrost zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, oraz w pobliżu obiektów specjalnych (np. banki, obiekty MON itp.), których potrzeba oznakowania znakiem B-36 wynika z odrębnych przepisów. Znak B-36 jako bardzo uciążliwy dla kierujących powinien być umieszczony jedynie w niezbędnych, uzasadnionych warunkami ruchu przypadkach. Zasadą powinien być ograniczony czas obowiązywania znaku.

Ograniczenie zatrzymywania się powinno dotyczyć tylko godzin największego natężenia ruchu. Znak B-36 powinien być stosowany przede wszystkim w miastach, na ulicach układu podstawowego, prowadzących komunikację zbiorową autobusową lub trolejbusową oraz na wąskich ulicach dwukierunkowych o dużym natężeniu ruchu.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-17 12:40:16
Komentarze
Ostatnie:
13.03.2019 13:32
Dodał(a): ~Tadeusz
Powiedzcie mi Państwo jedno("biegli w piśmie"), czy po 300mb drogi ślepej jest duża zatoczka ok. 30 mb a przed wjadem do drogi ślepej (wzdłuż której po jednej stronie są sklepy są znaki:
-"droga ślepa"
- zakaz zatrzymywania i postoju nic więcej ; - sądzę że ten znak dotyczy zakazu zatrzymywania i postoju np. mojego samochodu osobowego na tej drodze lub obok na biegnącym chodniku aby NIE TARASOWAĆ -ZASTAWIAĆ -SPRAWIAĆ UTRUDNIENIE NA TEJ DRODZE!!!!
;ale ta droga ślepa się kończy i jest b,duża zatoczka ok.30 mb średnicy. Stawiając samochód osobowy na końcu tej zatoczki nikomu się nie tarasuje drogi i ! ta zatoczka ("ślepa...")nie jest drogą ;to chyba jasne ani jedno ani dwu kierunkową a żadnego znaku przy zatoczce nie ma. Nie można przecież powiedzieć , że ZATOCZKA W KSZTAŁCIE REGULARNEGO DUŻEGO KOŁAok.30 mb. średnicy jest drogą! Bo co innego jest droga : jedno lub dwu kierunkowa. Zgadzam się , że zatrzymanie - postój,utrudnienie ruchu - zatarasowanie drogi jest wykroczeniem i jeszcze jak stoi znak : "zakaz zatrzymywania i postoju , ale jak ta cała droga ślepa się zakończyła a przy zatoczce nie ma żadnego znaku i tam się postawi samochód osobowy to jakie to jest wykroczenie? Gdyby słowo w naszym nazewnictwie było to samo - i określało to samo - "zatoczka i droga " to by nie były dwa słowa tylko jedno! Są małe i duże zatoczki... to jasne ;ale tu akurat mam do czynienia z dużą zatoczką ok.30 mb nikomu nie wadzi postawienie na końcu zatoczki samochodu ..ale gorliwemu przedstawicielowi straży miejskiej w tym przypadku tak , bo chciał mandat! Z czym ja się nie zgadzam .Nie było żadnego auta w zatoczce , auto nie tarasowało drogi...ani ruchu...ani zatoczki ani drogi ślepej O co chodzi? Nie ma też tam żadnego znaku ( przy zatoczce) .Wiem , "Falandyzacja prawa...." alepotrzeba mi kogoś biegłego w piśmie który by mi podpowiedział logiczne wytłumaczenie że tam mogłem na 1 min. zatrzymać samochód i swoją sprawę załatwić. Pan ze straży miejskiej twierdził że zrobiłem wykroczenie i mam zapłacić mandat. Sprawa w sądzie... zobaczymy. Ważny Pan.... No cóż (sądziłem że znaki drogowe tyczą się do drogi : jedno lub dwu kierunkowej a przy zatoczce drogi ślepej , jeżeli już ...to powinien być jakiś znak.. Czytam czytam wykładnię o znakach w internecie...bo widzę że ktoś się sili na złośliwość...Pozdrawiam. Podpowiedzcie coś .
30.07.2018 16:54
Dodał(a): ~andawid
Czy znak B-36 obowiązuje także na szutrowym poboczu, oddzielonym krawężnikiem od jezdni?
26.06.2018 14:06
Dodał(a): ~stan
W mieście którym mieszkam, przy targowisku które funkcjonuje w zasadzie w czwartki, po znakiem B36 umieszczono tabliczkę w czwartki w godzinach 6-12. Jest wiele przypadków, że targi ze względu na dni świąteczne w czwartki, odbywają się w środy i niedziel. Dlatego też zaproponowałem by zakaz obowiązywał \"w dni targowe\", na co zarządca drogi nie chce się zgodzić. Co zrobić, czy mam rację?
19.03.2018 12:23
Dodał(a): ~kupznakpl
do znak d44 obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju, od znaku D44 obowiązuje postój płatny, jeżeli znaki wiszą na jednym słupku drogowym to zakaz zatrzymywania obowiązuje wszędzie po za miejscami wyznaczonymi - najczęściej liniami poziomymi
17.02.2018 17:33
Dodał(a): ~Artur18
Czy zakaz zatrzymania się który jest umieszczeny przed drogą wewnętrzną, dotyczy do skrzyżowania drogi głównej z tą drogą zewnętrzną, czy na odcinku całej drogi a droga zewnętrzna nie ma znaczenia?
Wszystkie komentarze (12)

Sygnały świetlne dla pieszych nadawane przez sygnalizator S-5 oznaczają: sygnał zielony - zezwolenie na wejście na przejście dla pieszych, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i pieszy jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejście, sygnał czerwony - zakaz wejścia na przejście.
Ostrzega o możliwości poślizgu pojazdu spowodowanego w szczególności zmianą nawierzchni jezdni, stałym lub okresowym jej zawilgoceniem itd.
Polityka Prywatności