Kategoria znaków

Znak A-11 Nierówna droga

Kategoria znaków: A - Znaki ostrzegawcze

Ostrzega o poprzecznej nierówności jezdni

Znak A-11 „nierówna droga" umieszcza się przed odcinkami jezdni o dużych nierównościach, które mogą być niebezpieczne dla ruchu lub obniżają komfort jazdy. W szczególności należy oznakować odcinki, na których są:
— nierówności występujące na przejazdach kolejowych,
— pofałdowania występujące na stromych zjazdach z mostów i wiaduktów oraz na tych obiektach,
— niewielkie zapadnięcia się jezdni,
— zawyżony (zaniżony) most lub przepust,
— poprzeczny ściek lub garb,
— wyboje,
— poprzeczny uskok nawierzchni,
— inne niż przełomy zniszczenia nawierzchni.
Na odcinku drogi w łuku, na skrzyżowaniu lub przy dużym spadku należy oznakowywać nawet niewielkie nierówności.

Przy ocenie nierówności wymagających oznakowania należy brać pod uwagę ogólny standard drogi; im wyższy jest standard, tym mniejsze nierówności należy oznakowywać.

ostatnia zmiana: 2015-08-14
Komentarze
Ostatnie:
21.08.2023 8:15
Dodał(a): ~Ekologia
Garda trzeba zrobić przed pasami na chodniku. Wtedy pieszy będzie uważał i nie wejdzie pod auto. Oczywiście tylko przejścia sugerowane poprawia bezpieczeństwo.
20.10.2021 12:08
Dodał(a): ~anthx
U mnie tym znakiem oznaczają progi zwalniające. Nie wiem czy to prawidłowo ale jak takim znakiem oznaczono to raczej mogę ominąć próg, bo jest wtedy traktowany jak nierówność a nie urządzenie zwalniające xD
24.02.2021 13:08
Dodał(a): ~Gustaw Miethling
Znak potrąconej kobiety przez samochód na przejściu dla pieszych. To żart ale idąc tym żartobliwym tokiem można zapobiec wielu wypadkom .Przyjmiemy i podwyższymy przejście dla pieszych do wysokości chodnika, uzyskamy odpowiednią wysokość szerokiego garba na jezdni. Stawiając ten znak zmuszamy kierowcę do przestrzegania przepisów drogowych i zmniejszenia szybkości do bezpiecznej. Wyobrażam sobie reakcję kierowcy nie stosującej tego przepisu, podskok auta strach w oczach i wysoka adrenalina .Następstwa jeszcze gorsze ewentualne urwane zawieszenie straty finansowe mandat + warsztat ale bez tych przeróbek przejścia zginęło by jakieś życie a kierowca pozbawiony prawka wysiadujący w więzieniu osierociłby swoją rodzinę .Może należy podsumować i przeanalizować taką propozycję to się opłaci wszystkim.
Polityka Prywatności