Znaki drogowe 2015

Kategoria znaków

Znak B- 5 Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych

Kategoria znaków: B - Znaki zakazu

Zabrania wjazdu na drogę samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych, siodłowych oraz pojazdów wolnobieżnych. Znak ten dotyczy także pojazdów specjalnych o masie przekraczającej 3,5 tony, chyba że znak określa większą masę pojazdu.

Znak B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" stosuje się w celu wyeliminowania ruchu samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

Znak B-5 stosuje się przede wszystkim na drogach, na których występuje duże natężenie ruchu lub występują trudne warunki drogowe, np. mała szerokość jezdni, małe promienie łuków na skrzyżowaniach. Ponadto, znak ten może być zastosowany, gdy występuje potrzeba wyeliminowania ruchu wszelkich pojazdów ciężarowych z zabytkowych czy reprezentacyjnych dzielnic.

W przypadku gdy zakaz wjazdu ma dotyczyć samochodów ciężarowych o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, np. ponad 5 t, na znaku lub na tabliczce pod znakiem podaje się wartość tej masy.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-14 15:08:09
Komentarze
Ostatnie:
29.05.2018 9:44
Dodał(a): ~Matt
W dowodzie rejestracyjnym pisze samochód ciężarowy w np.fiat ducato czy iveco Daily i nimi też nie wolno wjechać tzn żadnym samochodem w którym pisze w dowodzie samochód ciężarowy.
5.03.2018 16:04
Dodał(a): ~djremix1
Panowie,tu nic nie brakuje,tylko trzeba Ajrzec do rozporzaszenia dziennika ustaw o znakach i sygnalach drogowych i przeczytac kompletny opis tego znaku. Niestety jak to w Polsce niuanse,odnosniki i dodatki ktore obowiazuja poza podstawowym kodeksem to nadal pozywka na mandaty od sluzb mundurowych. Wariant: zakaz wjazdu poj. ciężarowych o dopuszczalnej masie większej, niż określono na znaku. Oznacza zakaz ruchu: 1) samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, 2) ciągników samochodowych, 3) pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, 4) ciągników rolniczych, 5) pojazdów wolnobieżnych. Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu (zespołu pojazdów), którego dopuszczalna masa całkowita przekracza masę podaną na znaku albo na tabliczce.
13.02.2018 21:05
Dodał(a): ~Michal
Czy zestaw, samochow z przyczepa o lacznej masie 5000 kg, w tym sprinter 3,2 T i przyczepa 1800 kg tez obowiazuje zakas. W opisie nie ma mowy o lacznej masie Zestawu tylko masie samochodu. przyczepa nie jest samochodem.
5.11.2017 21:10
Dodał(a): 
A ciężarowy 2,5t ? jak to rozumieć?
4.11.2009 6:38
Dodał(a): ~marcel
brakuje słów samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony
Informuje o wskazanym na znaku obiekcie znajdującym się przy drodze. Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.
Oznacza wyjazd z tunelu.
Informuje o wskazanym na znaku obiekcie znajdującym się przy drodze. Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.
Informuje o miejscu, w którym kończy się pas ruchu powolnego.
Polityka Prywatności