Kategoria znaków

Znak B-43 Strefa ograniczonej prędkości

Kategoria znaków: B - Znaki zakazu

Znak ten oznacza wjazd do strefy w obszarze zabudowanym, w której obowiązuje zakaz przekraczania prędkości, określonej na znaku przez liczbę kilometrów na godzinę.

Znak B-43 „strefa ograniczonej prędkości" stosuje się w celu ograniczenia prędkości w strefach o dużym natężeniu ruchu pojazdów i pieszych oraz dużej liczbie skrzyżowań. Znaki te stosuje się także w centralnych częściach miasta w okolicach centrów handlowych. Strefa ograniczonej prędkości powinna obejmować ulice o jednorodnym charakterze nieprowadzące ruchu tranzytowego. W zależności od warunków drogowych, natężenia ruchu pojazdów i pieszych w strefach oznaczonych znakiem B-43 stosuje się ograniczenie prędkości do 30, 40 lub 50 km/h. Znak B-43 umieszcza się na wszystkich ulicach doprowadzających ruch do strefy ograniczonej prędkości. W strefie ograniczonej prędkości powinny być stosowane rozwiązania lub urządzenia wymuszające jazdę z prędkością podaną na znaku. W strefie ograniczonej prędkości nie powinno się stosować znaków określających pierwszeństwo na skrzyżowaniach. Zaleca się stosowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego takich jak progi zwalniające oraz stosowanie organizacji ruchu wymuszającej powolną jazdę (zmiana kierunku jazdy, miejscowe przewężenie). W strefach o dopuszczalnej prędkości 30 km/h lub mniejszej, urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

data ostatniej modyfikacji: 2015-08-17 12:40:16
Komentarze
Ostatnie:
4.02.2021 10:19
Dodał(a): ~Marysia
Bardzo ważny znak, ale niektórzy go bagatelizują. Polecam ciekawe znaki w charakterze kolorowanek do nauki https://kolorowanki.net.pl/znaki-drogowe/
22.02.2020 13:34
Dodał(a): ~grzanaPolak
Kozienice to mała miejscowość miałem przy stokrotce zerwanie zderzaka na jej parkingu . Po czym udałem się na policję chcąc porozmawiać o tym przypadku ponieważ innym a szczególnie zamiejscowym tez się to zdarza.Jest tam strefa ograniczonej prędkości przy wjazdach znaki B 43 policjant popatrzył na mnie i powiedział że tam jest strefa ruchu < choć takich znaków nie ma> i jak coś mi nie tak to może mi wypisać mandat. Wyszedłem z Budynku policji bo instytucja państwowa i z zasługami ale na durnia się naciąłem i nie chciało mi się już z debilem rozmawiać . Chyba mnie spławił i był zadowolony że już natręta nie ma.
13.08.2019 10:53
Dodał(a): ~V
Nie tylko w obszarze zabudowanym, i nie tylko 30, 40, 50. Bzdura. Na znaku jest 20, 30, 40, 50, 60, 70. I może być też w lesie. No bo kilka razy widziałem w lasach strefę 60 lub 70.
24.05.2019 9:50
Dodał(a): ~ess
Rozumiem, że większość poprzednich komentarzy napisały osoby NIE posiadające prawa jazdy ani karty rowerowej. Czerwone kółeczko na kwadratowej tablicy (czyli B-43) oznacza wjazd do strefy = dopiero znak B-44 go odwołuje, a strefa może obejmować wiele ulic. B-43 to nie to samo, co B-33. To, co głupie w Polsce, to stawianie znaków pierwszeństwa przejazdu na ulicach w takich strefach. Powinna być zawsze stosowana zasada wprowadzana tym znakiem - że wszystkie skrzyżowania są równorzędne. W Niemczech takie stefy są w wielu miejscach i nie wprowadza się tam głupot w postaci ustanawiania drogi głównej w strefie = wjeżdżasz do strefy, masz jechać 30 km/h, ostrożnie (pieszy ma prawo przejść przez jezdnię w dowolnym miejscu), a na skrzyżowaniach stosować zasadę pierwszeństwa z prawej
28.03.2019 14:31
Dodał(a): ~Aslanka
W Gliwicach jest droga o małym natężeniu ruchu pieszych i pojazdów a mimo to znak postawiono.
Wszystkie komentarze (12)

Polityka Prywatności